o Enne kui midagi internetti postitad, mõtle sellele, kes seda lugeda võiks. Internet on avatud, seal on nii häid ja toredaid inimesi, nagu sõbrad, õpetajad, vanemad, kui ka ebameeldivaid inimesi, kelle kavatsused võivad olla ebaausad.
o Tihti avaldatakse internetis materjale, mis võivad kahjustada sinu mainet, näiteks nalju, mis on tegelikult laim, või pilte, mis on tehtud salaja või üritustel, kus tundsid ennast liiga vabalt. Need tekstid ja pildid jäävad sinna igaveseks ja on kättesaadavad pea kõikidele.
o Kindlasti peaksid internetis kasutama paroole, mida teistel on keeruline ära arvata. Hea parool on nagu hambahari – isegi sõbrale ei anna ja vahetad seda kord kuus. Kõige parem on, kui kasutad eri keskkondades ka erinevaid paroole.
o Erinevate inimestega suheldes ootad ja loodad, et sinuga käitutakse hästi. Nii tegelikus elus kui ka internetis ei ole kõik inimesed heatahtlikud. Võib juhtuda, et sinu usaldust kuritarvitatakse. Ole enda kohta infot jagades ettevaatlik! Lähtu põhimõttest − mida vähem, seda parem.
o Veebisõbrad on toredad, kuid vahel tekib soov nendega kohtuda ka päris elus. Selline kohtumine peaks toimuma avalikus kohas. Kindlasti anna sellest teada oma sõpradele ja vanematele. Võid ka mõne sõbra kaasa kutsuda. Kui veebisõber tahab olla sinu tegelik sõber, siis ei karda ta kohtumist sinu teiste sõpradega.
o Kui keegi käitub sinuga internetis ebameeldivalt (näiteks saadab sulle seksuaalse alatooniga pilte), siis räägi sellest mõnele täiskasvanule või jaga oma muret sõbraga. Sa ei pea kartma, sest sina ei ole midagi valesti teinud.
o Teiste kiusamine internetis (solvamine, ahistamine, laimamine, paroolide varastamine, varikontode tegemine jmt) ei ole lubatud. Sa ei pea seda kannatama – räägi sellest koheselt mõne täiskasvanuga, kes oskab sind aidata.
o Vahel on raske teada saada, kust on pärit internetti üles laaditud informatsioon ja kui usaldusväärne see on. Internetis esitatakse vahel fakte, mis ei ole tõesed. Kontrolli infot vähemalt kolmest erinevast allikast ja alles seejärel kasuta seda oma koolitöös.
o Kui mõni pakutav teenus tundub liiga hea, siis kontrolli infot. Anna oma vanematele teada, kui soovid mõne teenusega liituda, sest koos olete targemad ega lase ennast petta. Krediitkaardi andmeid ei tohi kellelegi avaldada, e-poest ostmiseks tuleks kasutada näiteks PayPal-teenuse abi (www.paypal.com).
o Veebis kohatud inimesed on tegelikud inimesed − neil on tunded ja mõtted nagu sinulgi.
o Kui järgid ise hea käitumise reegleid, siis käitutakse enamasti nii ka sinuga. Kui keegi käitub sinuga ebameeldivalt, siis ära karda teda korrale kutsuda. Võid temaga suhtlemise lõpetada ning ta blokeerida.
o Kui oled midagi loonud (video, teksti, luuletuse, laulu vmt), siis võid soovi korral selle internetis teistele kättesaadavaks teha. Teised peavad sinu tehtut austama ja seda kasutades viitama sulle kui autorile.
o Sinu tööd ei tohi teisi inimesi solvata ega neile haiget teha.
o Kui kasutad kellegi teise tööd enda töö sees või alusena, siis pead viitama selle töö päritolule.
Kasutatud materjal www.targaltinternetis.ee
|