Loe tekst läbi ja lahenda selle põhjal ülesanne.

Kommunikatsioon ehk suhtlemine

Esimesed sidepidamisviisid põhinesid märkidel ehk käeliigutustel. Peagi lisandusid neile ühmatused jt lihtsamad helid, millest ajapikku said sõnad. Keel arenes, sõnavara kasvas ja grammatika muutus keerulisemaks. Niipea kui sõnu hakati kirja panema, muutus kujunduskunst suhtluse oluliseks osaks. Filmid, televisioon, internet, ajalehed, raamatud ja ajakirjad püüavad tänapäeval pilku ja tähelepanu, edastavad informatsiooni kiiresti ja hõlpsalt just tänu kujunduskunstile. Trükiajakirjandus kasutab tekste ja pilte. Kujundaja muudab need pilkupüüdvaks, valides erinevate pildisuuruste ja kirjatüüpide vahel ning lisades värvilisi taustu ja raame.

Kiilkiri
Kiri tekkis kõigepealt Sumeris (tänapäeva Iraagi aladel) umbes 3400 aastat eKr. Kirjasõnas jäädvustati teave saagi, maksude ja kaubanduse kohta. Sumeris kasutati asjade tähistamiseks väikesi pilte ehk piktogramme. Iga piktogramm koosnes kiilutaolistest märkidest, mis roosulega niiskesse saviplaati kraabiti.

Piltkiri
Umbes 3000 aastat eKr leiutasid egiptlased hieroglüüfid: kirja, mis kasutas pilte. Hieroglüüfe kasutati usuliste tekstide ülesmärkimiseks.

Trükipress
Umbes 1450. aasta paiku leiutas Johannes Gutenberg (u 1400–1468) kiire ja odava trükiviisi. Metalltähed laoti tekstileheküljeks, kaeti trükivärviga ja suruti trükipressiga vastu paberit.

Läbi õhu
Itaalia teadlane Guglielmo Marconi (1874–1937) hakkas esimesena raadiolaineid sidevahendina kasutama. 1897. aastal edastas ta esmakordselt raadio teel teate 19 kilomeetri kaugusele. 1901. aastal toimus Marconi esimene traadita side üle Atlandi. Marconi sai 1909. aastal Nobeli füüsikapreemia.

Halloo?
USAs elanud ja töötanud Šotist pärit Ameerika leiutaja Alexander Graham Bell (1847–1922) ehitas 1876. aastal esimese telefoni. Telefonid märkisid kommunikatsiooni alal täiesti uue ajastu algust: inimene sai rääkida kellegagi, keda ta ise ei näinud. Nii tuli harjuda jälgima ainult sõnu, nägemata kõneleja näoilmet ja kehakeelt.

Tuleviku ettekuulutaja
Esimene televisiooniülekanne tehti 1929. aastal. Esimesed televiisorid nägid välja nagu mööblitükid. Veel 20. sajandi keskpaiku oli televiisor harv ja kallis luksusese. Tänapäeval on televiisorid enamike arenenud riikide kodudes.

Tekstisõnumid ja välkpost
Vanasti tuli oodata päevi ja nädalaid, kui kiri kohale jõudis. Tänapäeval võimaldavad mobiiltelefonid (üldkasutuses 1990. aastatest) ja internet sekunditega saata ja saada tekstsõnumeid või elektronkirju.

15. sajandil Firenzes töötanud trükipress.

Klõpsa rippmenüül ja vali õige variant.

1.

Telefoni leiutas

2.

Kõige vanem kirjaliik on

3.

Kõigepealt kasutati sõnumite/info edastamiseks

4.

Esimene traadita sidepidamine Euroopa ja Ameerika vahel toimus

5.

Televisioon sündis

6.

Sidepidamine on võrreldes varasema ajaga

7.

Alexander Bell on sündinud

8.

Trükipressi leiutas Johannes Gutenberg